سخنگوی گمرك به مهر اعلام كرد:

آخرین وضعیت تجارت درمرزهای كشور

آخرین وضعیت تجارت درمرزهای كشور به گزارش شمال صنعت سخنگوی گمرك ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای كشور، اظهار داشت: تركیه باوجود قولی كه برای بازارچه ساری سو داده بود، به وعده خود عمل نكرده و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.روح الله لطیفی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت مرزهای كشور، گفت: مرزها با پاكستان بسته است؛ ولی شنیده ها حاكیست كه طی دو سه روز قبل از آغاز ماه رمضان، مباحثی در خصوص باز شدن مرز مطرح شود كه خیلی نمی توان به آن امیدوار بود.
مرز با تركمنستان بسته است
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: مرزها با افغانستان باز است؛ اما مرزهایمان با تركمنستان بسته است و حتی مسیر ریلی هم چنین وضعیتی دارد؛ بدین سبب بااینكه طرف تركمنستانی اعلام نموده كه تا ۳۱ اردیبهشت بسته خواهد ماند؛ اما مسئولان مربوطه در حال مذاكره هستند و تلاش داریم با رعایت پروتكل های بهداشتی، حداقل مسیر ریلی مجدد باز شود.
روسیه برقرار است / اعمال محدودیت تردد به سمت آذربایجان
وی افزود: مسیرها سمت روسیه همانند قبل فعال هستند؛ ضمن اینكه آذربایجان نیز با آنكه در مورد ترددها، محدودیت اعمال كرده؛ اما پذیرش كالاهای تجاری را متوقف نكرده است؛ این در حالیست كه نخجوان به صورت ترانشیپ منت، فعال است. در ارمنستان نیز فعالیت ها بیشتر شده و مرزها باز است.
بازارچه ساری سو كامل فعال نشد
لطیفی اظهار داشت: تركیه باوجود قولی كه برای بازارچه ساری سو داده بود، اما هیچ اتفاقی در این عرصه رخ نداده است؛ ضمن اینكه وزارت كشور تركیه اعلام نمود كه خروج كامیون های ایرانی آزاد است؛ اما امكان بازگشت نیست كه این مساله، یعنی عملاً اتفاقی نیفتاده است.
سخنگوی گمرك افزود: كشور تركیه برای بلغارستان، گرجستان، نخجوان و آذربایجان محدودیت ها را برداشته؛ اما برای عراق و ایران محدودیت اعمال كرده است.
وی اضافه كرد: روز گذشته وزیر كشور با وزیر كشور تركیه مذاكراتی داشته كه امیدواریم نتایج مثبتی حاصل شود؛ البته مسیرریلی رازی به سمت تركیه باز است و روزانه بیش از ۱۳۰ واگن كالا واردات و صادرات صورت می گیرد كه بعضی روزها به ۱۶۰ واگن هم رسیده است.
تصمیم گیری هیأت دولت عراق برای بازگشایی مرز؛ فردا
سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: هیأت دولت عراق، فردا جلسه ای دارد كه یكی از مباحث مطرح شده در این نشست، در مورد بازگشایی مرزهای با ایران خواهد بود؛ پس منتظریم ببینیم فردا چه اتفاقی می افتد. البته ۳ مرز منتهی به اقلیم كردستان عراق باز بوده و فقط از مرز پرویزخان بیش از هزار كامیون عبور كرده است.
وی اضافه كرد: تجارت با قطر به صورت كالاهای یخچال دار و یك بخشی كانتینری در حال انجام است؛ ضمن اینكه با امارات نیز به صورت كانتینری تجاری فعال است و همچنین، عمان دو مسیر مجزا از بندرعباس برای كالاهای ایرانی راه اندازی كرده است. نام كشور وضعیت تجارت مسیر تجارت عراق تجارت برقرار است بوسیله اقلیم كردستان / بازگشایی مرزها منوط به تصمیم هیأت دولت عراق تركیه تجارت برقرار است بوسیله مسیر ریلی رازی / بازارچه ساری سو كامل فعال نشد روسیه تجارت برقرار است دریایی بوسیله همه بنادر شمالی، ریلی و زمینی افغانستان تجارت برقرار است بوسیله مرز ماهیرود، دوغارون و میلك ارمنستان تجارت برقرار است افزایش فعالیت ها پاكستان تجارت متوقف است - آذربایجان تجارت برقرار است اعمال محدودیت در ترددها / تجاری باز است تركمنستان تجارت متوقف است - عمان تجارت برقرار است راه اندازی دو مسیر مجزا از بندرعباس قطر تجارت برقرار است بوسیله شناورهای یخچال دار و كانتینری امارات تجارت برقرار است بوسیله شناورهای كانتینری و فلزی نخجوان تجارت برقرار است به صورت ترانشیپ منت


منبع:

1399/01/31
21:58:48
5.0 / 5
3166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور