عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد:

كاهش 30 درصدی مصرف مرغ

كاهش 30 درصدی مصرف مرغ به گزارش شمال صنعت یك عضو اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد در صورتیكه تصمیم گیران فكری به حال زیان های وارد شده به فعالان بخش تولید مرغ گوشتی نكنند، بعضی از تولیدكنندگان ورشكست خواهند شد.


غلامعلی فارغی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در طول دو ماه گذشته تحت تأثیر شیوع كرونا، میزان مصرف مرغ در كشور حدودا ۳۰ درصد كاهش یافته است. با تعطیلی مراسم های عزا و عروسی، مهمانی ها و جشن ها، عملا تقاضا كاهش یافته است و ازاین رو ما مازاد تولید مرغ در كشور داریم.
وی با اشاره به اینكه مازاد تولید به كاهش قیمت مرغ منجر گردیده است، توضیح داد: قیمت جوجه یك روزه حدودا یك پنجم بهای تمام شده آن شده است و قیمت هر كیلو مرغ هم به حدود شش هزار تومان برای تولیدكننده كاهش یافته كه باز هم زیانی چند هزار تومانی برای مرغ دار بشمار می رود. مجموعه اینها سبب شده ما ماهانه ۱۳۰۰ میلیارد تومان زیان بدهیم.
عضو اتاق بازرگانی ایران با ابراز تعجب از اینكه دولت مرغداران و فعالان این حوزه را در لیست صنوفی كه از كرونا صدمه دیده اند، قید نكرده است، اظهار داشت: با احتساب تولید مازاد اسفند، ما در انتها فرودین حدود ۱۰۰ هزار تن تولید مازاد گوشت مرغ خواهیم داشت و این عدد تا خرداد به بیشتر از ۲۰۰ هزار تن می رسد كه در صورت حمایت نشدن به زیان دیدن مرغداران و ورشكستگی تعداد زیادی از آنها ظرف ماه های آینده منجر خواهد شد. اینكه بگویند تعرفه صادرات برداشته می شود، در شرایط كرونا كه امكان صادرات نیست، چه مزیتی برای تولید ایجاد می كند؟
فارغی با اشاره به اینكه پیشنهاد بخش خصوصی به دولت كاهش تولید تا زمان عبور از شرایط فعلی است، اظهار داشت: ما در چارچوب نامه ای رسمی از دولت خواستیم كه با یك برنامه مشخص كاهش تولید را نهایی كند تا از تولیدكنندگان حمایت شده و آنها در عرصه باقی بمانند. مرغ ارزان ترین كالای پروتئینی در سفره مردم است و در صورت صدمه دیدن تولیدكنندگان، در نهایت این صدمه به مصرف كننده هم خواهد رسید.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بعد از شیوع ویروس كرونا، دولت اعلام نموده به تعداد از كسب و كارها و بخش هایی كه تحت تأثیر شیوع این ویروس صدمه دیده اند تسهیلات جدید عرضه خواهد نمود. البته وزارت جهاد كشاورزی هم از خرید تضمینی مرغ مازاد مرغداران اطلاع داده است.1399/01/21
12:05:51
5.0 / 5
2939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور