تحریم ها راه ورود واكسن كرونا به ایران را می بندند؟

تحریم ها راه ورود واكسن كرونا به ایران را می بندند؟ به گزارش شمال صنعت رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت می گوید با عنایت به حركت جهانی كه در مقابله با ویروس كرونا شروع شده، تحریم های آمریكا نمی تواند مانع از تأمین نیازهای دارویی مردم ایران شود.


محمود نجفی عرب در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر خلاف ادعای آمریكایی ها كه دارو در لیست تحریم ها قرار ندارد، در عمل با عنایت به دشواری انتقال پول و عدم همكاری بانك ها با ایران، خرید دارو از شركت های خارجی و واردات آن به ایران دشوار شده است اما با این وجود با تلاشهای صورت گرفته، راه هایی هرچند دشوار برای واردات دارو به كشور و تأمین نیازهای مردم باز مانده است.
وی با اشاره به اینكه در زمینه درمان بیماران مبتلا به كرونا هم سعی شده كه نیازهای دارویی كشور تامین گردد، بیان نمود: در هفته های گذشته در چارچوب محموله های مختلف، دارو به كشور وارد شده و این تلاش ادامه دارد تا مشكل و محدودیتی به وجود نیاید.
رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، در پاسخ به این سؤال كه داروی ژاپنی مطرح شده در كمك به درمان كرونا، در صورت تایید نهایی چگونه به كشور خواهد رسید؟ توضیح داد: در حالت كلی دو حالت در ارتباط با داروها وجود دارد. حالت نخست، نسخه انحصاری یك شركت یا كشور برای یك دارو است كه قاعدتا این شركت تلاش می كند، اطلاعات آن درز نكند و این انحصار فروش را در اختیار خود نگه دارد اما در حالت دوم فرمول دارو از انحصار خارج می شود و هر كشوری توان استفاده از آن و تولید داخلی را خواهد داشت.
نجفی عرب افزود: در این رابطه هم باید در ابتدا دید كه میزان كمك قطعی این دارو به بیماران چه میزان خواهد بود و اگر موثر بودن آن تایید گردد، امكان واردات وجود دارد و در این عرصه نگرانی نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سؤال كه در صورت دستیابی كشوری به واكسن كرونا آیا محدودیت های تحریم، می تواند مانع از رسیدن آن به ایران شود؟ بیان نمود: در ابتدا باید در نظر داشت كه تا دستیابی به واكسن حداقل چند ماه زمان نیاز خواهد بود و خیلی از كشورها از چین گرفته تا استرالیا، كشورهایی در اروپا، آمریكا و گروه هایی در ایران در حال كار كردن روی آن هستند. باید دید كه این تحقیقات چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.
نجفی عرب افزود: در صورت رسیدن به واكسن چند ماه زمان نیاز است تا به تولید انبوه رسیده و در اختیار دیگر كشورها قرار گیرد. با این وجود آمریكا امكان سنگ اندازی در این حوزه را نخواهد داشت و با زیرساخت های موجود در كشور، این واكسن به ایران خواهد رسید.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، با وجود گذشت بیشتر از سه ماه از شیوع كرونا، هنوز هیچ یك از كشورها نه به واكسن و نه به داروی مشخصی برای درمان مبتلایان به این ویروس نرسیده اند.1399/01/14
21:18:28
5.0 / 5
3110
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور