چین به كمك بازار نفت آمد

چین به كمك بازار نفت آمد شمال صنعت: قیمت های نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی به دنبال نشانه های احیای اقتصاد چین كه امیدها به بهبود تقاضا را برانگیخت، قسمتی از ضرر روز گذشته را جبران كرد و بهبود یافت.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در صورتیكه بهای معاملات آتی نفت در بازار نیویورك برای اولین بار در چهار روز گذشته افزایش یافت و تحت تاثیر آمار بهتر از حد مطلوب بخش تولید چین ۵.۹ درصد رشد كرد، در مقایسه با اواخر دسامبر، ۶۵ درصد كاهش نشان میدهد. قرنطینه گسترده شهرها و كشورها برای مقابله با شیوع ویروس كرونا موجب افت تقاضا برای نفت خام و سوخت ها شده است.

پالایشگاه های نفت چین در حال افزایش نرخ پالایش نفت به سطح قبل از شیوع ویروس كرونا هستند اما این افزایش ممكنست بیهوده باشد. تقاضای جهانی برای نفت به شدت افت كرده و بانك آمریكایی گلدمن ساكس پیش بینی كرده است كه مصرف نفت در هفته جاری ۲۶ میلیون بشكه در روز معادل ۲۵ درصد كاهش پیدا خواهدنمود.

افت شدید تقاضا موجب تعطیلی پالایشگاه ها از آفریقای جنوبی گرفته تا كانادا شده است و همزمان عربستان سعودی میزان عظیمی نفت را به مصر می فرستد تا بازار اروپا را از عرضه لبریز كند. مازاد عرضه عظیم، ساختار بازار نفت را گرفتار فروپاشی كرده و بیم آن می رود كه ظرفیت مخازن جهانی نفت به زودی تكمیل شود.

استفن اینس، استراتژیست ارشد اكسی كورپ دراین زمینه اظهار داشت: هرگونه خوش بینی اندك هم خوشایند است. نابودی تقاضا مهمترین عامل موثر بر بازار در این روزها شمرده می شود و مسائل عرضه هم وضعیت حاد فعلی را تشدید كرده است.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا با یك دلار و ۱۹ سنت افزایش در بازار نیویورك به ۲۱ دلار و ۲۸ سنت در هر بشكه رسید. شاخص نفت آمریكا روز گذشته ۶.۶ درصد سقوط كرده و به ۲۰ دلار رسیده بود كه پایینترین قیمت از فوریه ۲۰۰۲ بود. قیمتها در مارس ۵۲ درصد كاهش داشته اند.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۸ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش، به ۲۳ دلار و ۱۴ سنت در هر بشكه رسید. نفت برنت روز دوشنبه ۸.۷ درصد سقوط كرده و به ۲۲ دلار و ۷۶ سنت رسیده بود. بهای نفت برنت در مارس ۵۴ درصد و در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۶۵ درصد سقوط كرده است.

قیمت گریدهای نفتی هم اكنون بسیار پایین تر از فاكتورهای قیمت بازار جهانی است. بعنوان مثال نفت كانادا به ركورد اندك سه دلار و ۸۲ سنت در هر بشكه رسیده است. در صورتیكه خیلی از گریدهای نفتی مهم پایین ۱۰ دلار معامله می شوند، شماری از آنها به ركورد سه دلار سقوط كرده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شركت های پایونیز نچرال ریسورسز و پارسلی انرژی از رگولاتورهای تگزاس درخواست كرده اند كاهش تولید نفت را مورد بررسی قرار دهند و خواهان برگزاری هر چه سریع تر یك نشست اضطراری شده اند.

منبع:

1399/01/12
21:15:53
5.0 / 5
3215
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور