بی اعتنایی بورس ها به نیم میلیونی شدن كرونایی ها!

بی اعتنایی بورس ها به نیم میلیونی شدن كرونایی ها! به گزارش شمال صنعت برخلاف انتظارات اولیه، شاخصهای بورسی امروز صعودی بودند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از آسوشیتدپرس، هر چند تمام كشورها امكانات خویش را ضد كرونا بسیج كرده اند اما ویروسی كه حالا در ۱۹۳ كشور شیوع پیدا كرده، كماكان در صدر بازارهای مالی است. با گذشتن شمار مبتلایان كووید-۱۹ در آمریكا از چین، این كشور حالا به بزرگ ترین كانون درگیر در جهان تبدیل گشته است.
در آمریكا به دنبال توافق رهبران دو حزب اصلی آمریكا، لایحه دو تریلیون دلاری پیشنهادی پشتیبانی از اقتصاد در مقابل ویروس كرونا به تصویب نهایی رسید كه مقرر است منابع آن صرف پشتیبانی از بخش های مختلفی نظیر كسب و كارهای كوچك، مراكز درمانی و ایرلاین ها شود. خیلی از ایالت های آمریكا، مقررات سختگیرانه آمد و شد وضع كرده اند. بانك مركزی آمریكا هم كه پیش تر در نشستی اضطراری و بی سابقه، نرخ بهره را به صفر درصد كاهش داده بود از آغاز برنامه خرید اوراق قرضه در مقیاس بزرگ اطلاع داده است. سرمایه گذاران نگرانند كه اقتصادهای بزرگ جهان وارد ركودی گسترده شوند. در آمریكا شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۱۳۰۰ نفر افزایش یافته و در سرتاسر كشور حالت فوق العاده اعلام شده است.
هم چنین برای اولین بار در تاریخ آمریكا، شمار كسانی كه خواستار بهره مندی مزایای بیكاری شده اند از سه میلیون نفر عبور كرد كه این رقم ۵.۵ برابر بیشتر از ركورد قبلی در دهه ۱۹۸۰ است.
آدام كریسفولی، استراتژیست ارشد بازار در موسسه ویتال نولج اظهار داشت: اقدامات حمایتی اخیر می توانند مانند بال هایی برای به پرواز درآمدن مجدد بازارها عمل كنند. با این وجود واضح است كه شاخص ها هنوز تا قله پیش از شروع بحران خود فاصله بسیاری دارند و برای بازگشتن به آن نقطه نیازمند زمان هستند.
ایتالیا بعنوان كانون اصلی كرونا در اروپا اعلام نموده است كه قرنطینه سراسری را چهار ماه دیگر تمدید و جریمه نقض قرنطینه را به سه هزار یورو افزایش داده است. با قرنطینه كامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیشتر از پیش با كاهش مواجه شود.
از جانب دیگر، اسپانیا، ایرلند، یونان و دانمارك هم با اتخاذ تصمیمی مشابه، كشورهای خویش را قرنطینه كردند.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با انتقاد از رفتار بعضی از شهروندان این كشور گفته است كه به علت رعایت نكردن سفارش ها، دولت مجبور به اعمال قرنطینه سراسری در این كشور شده و از این پس تجمع بیشتر از دو نفر ممنوع خواهد بود. انگلیس هم چنین در اقدامی مشابه چین اعلام نمود كه با استفاده از پهپادها بر رعایت قرنطینه توسط مردم نظارت و خاطیان را جریمه خواهد نمود.
ادوارد مویا، كارشناس بازار در موسسه " اواندا" اظهار داشت: فرار از ریسك حضور در بازار، احیانا كماكان ادامه خواهد داشت و حالا كه احتمال وارد شدن اقتصاد جهانی به عمیق ترین ركود خود در زمان صلح بیشتر از هر زمان دیگری جدی است، روز به روز فضای روانی حاكم بر بازارهای مالی بدتر می شود.
تابحال بیشتر از ۵۳۲ هزار و ۲۶۳ مورد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۲۴ هزار و ۹۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۸۲۱۵ نفر، اسپانیا با ۴۳۶۵ نفر، چین با ۳۲۹۲ نفر، ایران با ۲۲۳۴ نفر و فرانسه با ۱۶۹۶ نفر بوده است.
در خیلی از كشورهای جهان همچون چین، ژاپن، كره جنوبی، سنگاپور، هنگ كنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریكا، ویتنام، فرانسه، ماكائو، كانادا، امارات متحده، جمهوری چك، اتریش، الجزایر، كرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیك، كامبوج، مصر، فنلاند، فلسطین اشغالی، كویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانكا و سوئد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است.
در شرق آسیا بانكهای مركزی چین، ژاپن، كره جنوبی، نیوزلند، سنگاپور و استرالیا برای پشتیبانی از بازارها دست به كار شده اند و احتمال منفی تر شدن نرخ بهره در ژاپن به دنبال رشد عجیب منفی هفت درصدی اخیر شدت پیدا كرده است.
در اروپا هم بانك مركزی اروپا از آماده شدن بسته حمایتی جدیدی اطلاع داده است. آلمان هم بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی گفته است ۱۵۰ میلیارد یورو نقدینگی به بازارها تزریق می كند و ۶۰۰ میلیارد یوروی دیگر اعتبار برای پشتیبانی از كسب و كارهای این كشور در نظر گرفته خواهد شد. در اسپانیا دولت یك بسته حمایتی ۲۰۰ میلیارد یورویی در نظر گرفته كه معادل یك پنجم كل توان اقتصادی این كشور است.
جیمی كوكس، دیر موسسه هریس فایننشیال گروپ اظهار داشت: آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بد است و شاید روزهای بدتری در انتظارمان باشد. هیچ كس از این كه چه پیش خواهد آمد خبر ندارد.
بورس آمریكا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۶.۳۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۲ هزار و ۵۲۲.۱۷ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۶.۲۴ درصد افزایش تا سطح ۲۶۳۰.۰۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با جهش ۵.۶ درصدی در سطح ۷۷۹۷.۵۴ واحدی بسته شد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز برگزار گردید كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. به علت كرونا انتخابات در ایالت های آلاسكا، وایومینگ لغو شد و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر سال جاری برگزار می شود. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
پاول كریستوفر، استراتژیست بازار سهام در بانك ولز فارگو اظهار داشت: حتی نمی دانیم تا دو هفته دیگر چه خواهد شد و همین سبب هرج و مرج شده است. در بعضی مناطق جهان آمار ابتلاها به طرز نگران كننده ای بالا می رود و این مثل یك طوفان بر سر اقتصاد جهانی است.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد خوبی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با صعود ۲.۴۳ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۱۱۷.۹۵ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۶۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۵۰۶.۶۱ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای كامپوزیت" صعود ۰.۹۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۷۳۳.۸۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۵.۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۴۸۴۲.۴۰ واحدی به كار خود خاتمه داد.
در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن صعودی بود.
بورس های اروپایی
از سوی دیگر به نظر می آید كه انگلیسی ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این كشور هم با درخواست ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به علت انتشار كرونا مخالفت كرده است. هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند.
انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مسئله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا هم برای امضای پیمانی بزرگ بزودی آغاز شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر افزایش شمار مبتلایان به كرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاكرات برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۲۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۱۵.۷۳ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۲.۵۱ درصدی در سطح ۴۵۴۳.۵۸ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با صعود ۱.۲۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۹۶ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۳۱ درصد بالا رفت و به ۷۰۳۳.۲۰ واحد رسید.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۶۸ درصد صعود به ۲۲.۹۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۶۵ درصدی به ازای ۲۶.۵۱ دلار در هر بشكه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲۷ درصد كاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۲۶.۸۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش ۰.۶۱ درصدی به ازای ۱۴.۷۷ دلار مبادله شد.1399/01/08
14:00:48
5.0 / 5
3519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور