در بازدید از گمرك شهر فرودگاهی امام مطرح شد؛

دستور وزیر اقتصاد به ترخیص فوری كالاهای بهداشتی از گمركات

دستور وزیر اقتصاد به ترخیص فوری كالاهای بهداشتی از گمركات شمال صنعت: وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور ترخیص فوری كالاهای بهداشتی از گمركات را صادر كرد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در گمرك منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی از نزدیك در جریان روند ورود اقلام بهداشتی و درمانی مبارزه با كرونا قرار گرفت و برای تسهیل پروسه ترخیص این كالاها، دستورهایی صادر كرد.
وی همین طور بوسیله ویدئو كنفرانس با مدیران گمرك های بوشهر، باشماق، پرویز خان، بندر عباس و آستارا گفتگو نمود و ضمن تشكر از فعالان و سربازان گمنام عرصه جنگ اقتصادی، از نزدیك در جریان كارهای این گمرك ها قرار گرفت.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه در سال قبل بیش از ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار كالاهای غیر نفتی از كشور صادر شد، اضافه كرد: در سالی كه رهبر معظم انقلاب اسلامی آنرا سال جهش تولید خوانده اند، باید لوازم این جهش توسط نهادهای مسئول ایجاد شود و همچون در بخش گمرك، امور گمركی مربوط به صادرات و واردات كالاهای واسطه ای و مواد اولیه به سرعت صورت گیرد و این امر مستلزم تحرك بیشتر گمرك های كشور است.
وی با اشاره به اینكه مقدمات ایجاد گمرك الكترونیكی در سطح گمركات در دستور كار قرار دارد، اضافه كرد: مقرر است گمرك الكترونیك حداكثر تا هفته دولت امسال بطور كامل در همه گمركات كشور مستقر شود.
دژپسند جهش در صادرات را یكی از راههای تحقق شعار و هدف جهش تولید خواند و اشاره كرد: گمركات كشور باید نقش اساسی خودرا دراین زمینه با دقت و سرعت و حداكثر كیفیت، انجام دهند.
وی اضافه كرد: ترخیص و ورادات كالاهای بهداشتی مبارزه با كرونا در اولویت اصلی كارهای گمركات كشور قرار دارد و این كالاها باید به سرعت و بدون وقفه ترخیص شود و به دست بخش های مرتبط برسد ضمن اینكه گمركات باید جلوی صادرات كالاهای در رابطه با مبارزه با بیماری كرونا را بگیرند چونكه برمبنای دستورالعمل های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، هرگونه صادرات این گونه از كالاها فعلا ممنوع می باشد.
وزیر اقتصاد همین طور از گمركات كشور خواست با قدرت جلوی واردات كالاهای گروه چهار را كه عموما شامل كالاهای لوكس و غیر لازم است در شرایط خاص اقتصادی كشور بگیرند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی همین طور از انبار كالاهای موجود در گمرك فرودگاه امام خمینی و كالاهای اهدایی كشورهای دیگر به مردم كشورمان بازدید كرد و درباب ترخیص این كالاها بعد از طی سریع مراحل قانونی و نمونه برداری های بهداشتی و ستاندن تاییدیه های بهداشت از مراجع قانونی، دستور لازم را صادر كرد.
بانكها و بازار سرمایه، دو ابزار مهم تحقق جهش تولید دژپسند در بازدید از مجموعه گمرك منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی با اشاره به اینكه یكی از لوازم تحقق جهش تولید، جهش در صادرات كالاهای غیرنفتی است، اضافه كرد: این امر، مستلزم آن است كه سیاستهای اقتصادی و فضای كسب و كار در كشور را به شكلی تغییر دهیم كه سرمایه گذار، تولید كننده و صادركنندگان پشت خط نمانند و فضای كسب و كار و صدور مجوزها روان تر از قبل شود.
وی اضافه كرد: در بخش تولید اولویت اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اولویت بخشی بی درنگ به طرح های سرمایه گذاری با پیشرفت فیزیكی بالا با هدف تسریع در بهره برداری است.
وزیر اقتصاد با تاكید بر ضرورت افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید كشور كه الان چندان زیاد نیست، اشاره كرد: یكی از نیازمندی های اولیه این كار، تسریع در تامین مالی واحدهای تولیدی دایر است و بنا بر این بزودی به بانكها ابلاغ خواهد گردید كه اولویت اصلی بانكها باید تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باشد.
وی تامین مالی واحدهای نیازمند ارتقای فناوری را نیز از دیگر اولویت های وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال جهش تولید دانست و اشاره كرد: در بحث تامین مالی واحدهای تولیدی باید، تامین مالی بوسیله بازار سرمایه هم مورد توجه جدی قرار گیرد و بنگاههای اقتصادی برای تامین مالی نباید صرفا به منابع بانكی تكیه كنند.
دژپسند اضافه كرد: دراین زمینه ابزارهای مدرن مالی در بازار سرمایه توسط شورای عالی بورس مصوب شده است و از امسال می توانیم برای واحدهای تولیدی صادرات محور و صنایع متكی بر نفت و گاز و صنایع معدنی در بازار سرمایه ؛ خط ویژه ای ایجاد نماییم كه بوسیله اوراق قابل تبدیل به سهام، پذیره نویسی و همین طور از روش های دیگر در بازار سرمایه تامین مالی كنند.
وزیر اقتصاد همین طور هدایت اعتبارات به تولید و جذب سرمایه گذاران خارجی را از دیگر سیاستهای اقتصادی وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید دانست و اظهار داشت: همین طور می توانیم از ابزار مالیات و مشوق های مالیاتی برای جهش تولید استفاده نمائیم.
وی اضافه كرد: سال ۱۳۹۸ اولین بار در كشور در ۱۴ سال اخیر بود كه درآمد مالیاتی كشور از مصوبات مجلس بیشتر شد و نشان دادیم كه می توانیم بدون فشار به بخش تولیدكنندگان خوش حساب از این ابزار هم برای افزایش تولید استفاده نمائیم.
دژپسند با اشاره به اینكه در سال قبل بیش از ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی انجام شد، اضافه كرد: اگر صادرات غیر نفتی افزایش یابد تولید نیز با جهش روبرو می شود و بنا بر این تلاش می نماییم بخش عمده منابع مالی بانك های دولتی و بانك های ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی كه مدیریت آنها با وزارت اقتصاد است و ۷۰ درصد كارهای بانكی كشور را دربر می گیرد، در این خصوص هدایت شود.


منبع:

1399/01/03
20:22:04
5.0 / 5
3328
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور