در گزارش شمال صنعت اعلام شد

دستور روحانی به همتی برای تامین ارز واردات ماسك و لباس پزشكی

دستور روحانی به همتی برای تامین ارز واردات ماسك و لباس پزشكی شمال صنعت: قائم مقام وزیرصمت بابیان اینكه پشتیبانی از تولیدداخلی ماسك ولباس پزشكی در دستوركار این وزارتخانه قرار دارد، از دستور رئیس جمهور به بانك مركزی برای تامین بدون پیش شرط ارز واردات این اقلام خبرداد.حسین مدرس خیابانی در گفتگو با خبرنگار مهر، از دستور صریح رئیس جمهور به بانك مركزی برای تامین ارز مورد نیاز واردات ماسك و لباس پزشكی آگاهی داد و اظهار داشت: رئیس جمهور در دستوری صریح، بانك مركزی را مكلف كرده تا بدون قید و شرط، ارز مورد نیاز واردات ماسك و لباس پزشكی را تامین نماید كه بر این اساس، فراخوانی از طرف وزارت صنعت به واردكنندگان ارسال شده تا از تمام توان خود برای تامین این دو قلم كالای ضروری مورد نیاز شبكه درمانی كشور، استفاده نمایند.
به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، با دستور صریح رئیس جمهور به بانك مركزی، اولویت اول تخصیص ارز كشور الان به تامین ارز مورد نیاز واردات ماسك و لباس پزشكی تغییر یافته است.
تائید ثبت سفارش واردكنندگان ماسك و لباس پزشكی در كمتر از یك روز كاری
مدرس خیابانی از كاهش زمان تائید ثبت سفارش برخی اقلام پزشكی دارای اولویت بوسیله اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی آگاهی داد و اظهار داشت: واردكنندگان نگران تائید پرونده های خود برای واردات اقلام پزشكی مورد نیاز وزارت بهداشت نباشند؛ چونكه این كار در كمتر از یك روز كاری به ثمر خواهد رسید.
حمایت از تولید داخلی ماسك و لباس پزشكی، اولویت اول وزارت صنعت
مدرس خیابانی اضافه كرد: پشتیبانی از تولید داخلی ماسك و لباس پزشكی، یكی از دستوركارهای جدی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ اما در عین حال بمنظور تامین كسری نیاز داخلی، واردات ماسك و لباس پزشكی با اولویت یك كالایی، در اولویت تامین ارز قرار دارد.
وی اشاره كرد: فعال كردن تولیدات كارگاهی ماسك و لباس پزشكی در كنار واردات، یكی از برنامه های جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است كه بر این اساس، در چارچوب هماهنگی های انجام شده با اتحادیه پوشاك كشور، سازمان فنی و حرفه ای، بسیج اصناف و تمامی تولیدكنندگانی كه امكان و ظرفیت تولید ماسك را دارند، ظرفیت های تولیدی ماسك و لباس پزشكی در كشور فعال شده و نحوه تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها با استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی صورت گرفته است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینكه قسمتی از پارچه مورد نیاز تولیدكنندگان ماسك و لباس پزشكی، با تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تامین شده و مابقی نیز بوسیله خود تولیدكنندگان فراهم خواهد شد، اضافه كرد: شبكه توزیع این ماسك های تولیدی كه كاملاً منطبق بر استانداردهای وزارت بهداشت است، با سه شركت پخش بزرگ مورد تائید است كه بر این اساس مقرر است توزیع بوسیله این شركتها، در داروخانه های كشور صورت گیرد.
وی گفت: تمامی ماسك های تولیدی این كارگاه ها، در اختیار شبكه توزیع داروخانه ای قرار می گیرد تا میان مردم توزیع شوند؛ این در حالیست كه این ماسك ها چندبار مصرف و قابل شستشو بوده و مقرر است در كنار كارگاه های تولیدی، آموزش های تولید ماسك در منازل نیز، از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بوسیله صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به مردم ارائه شود تا ظرفیت های تولیدی خانگی نیز، با استانداردهای ارائه شده از طرف این وزارتخانه؛ در این بخش فعال گردند.
مدرس خیابانی با اشاره به اینكه قسمتی از تولیدات كارگاهی به خصوص تولیدات سازمان بسیچ اصناف، در واحدهای صنعتی، صنفی و نانوایی های كشور توزیع خواهد شد، اظهار داشت: بسیج اصناف پای كار است و به موازات تولیدكنندگان و اتحادیه پوشاك، مبادرت به تولید و توزیع ماسك و لباس پزشكی كرده است.
وی از انجام فراخوانی از طرف معاونت صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به تولیدكنندگان پارچه و كارخانجات نساجی برای تامین پارچه مورد نیاز تولیدكنندگان داخلی ماسك و لباس پزشكی آگاهی داد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: اتحادیه پوشاك كشور آمادگی تولید و توزیع روزانه دو میلیون ماسك را دارد كه باید ظرفیت تولیدی بسیج اصناف و ظرفیت های كارگاهی فنی و حرفه ای را نیز به آن اضافه كرد كه تولیدات آنها به مرور روانه بازار خواهند شد.
قیمت ماسك های كارگاهی ۲، ۲۰۰ تومان تعیین شد
مدرس خیابانی با اشاره به اینكه برمبنای توافقات صورت گرفته میان وزارتخانه های بهداشت و صمت، قیمت ماسك های قابل شستشو و چندبار مصرف كارگاهی برای مصرف كنندگان، ۲، ۲۰۰ تومان تعیین شده است، اشاره كرد: ماسك هایی كه با هدایت و راهبری هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت، وارد كشور می شوند، تنها در اختیار كادر درمانی و بیمارستانی كشور قرار خواهند گرفت؛ این در حالیست كه شیوه واردات و تامین و توزیع این ماسك ها كاملاً در اختیار هیأت امنای ارزی خواهد بود.
وی افزود: در عین حال، با تاكید بر پشتیبانی از تولید داخلی و بمنظور تامین كسری ماسك و لباس پزشكی، واردكنندگان توانمند در عرصه واردات این دو قلم كالا، شناسایی شده و اعلام آمادگی برای واردات این كالاها را صورت داده اند، به نحوی كه الان مطابق با تصمیمات روز گذشته دولت، واردكنندگان بدون ثبت سفارش و طی تشریفات گمركی، صرفاً برمبنای «ثبت آماری» واردات را در گمركات انجام داده و كالاهای وارداتی آنها تحت كلید دولت خواهد بود.
موجودی انبارهای كشف شده ماسك و لباس پزشكی به كجا می روند؟
وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینكه موجودی انبارهای كشف شده ماسك، لباس پزشكی و دستكش چه سرنوشتی پیدا كرده و در كجا توزیع خواهند شد، اظهار داشت: موجودی انبارهای كشف شده به صورت كامل، صورتجلسه شده و در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی قرار می گیرند.
مدرس خیابانی اشاره كرد: هیچیك از انبارهای نگهداری اقلام پزشكی در حاشیه امن قرار ندارند و امروز، بزرگترین تمركز و كار نظارتی دستگاه های ناظر و اطلاعاتی كشور، شناسایی مراكز نگهداری و احتكار ماسك و اقلام پزشكی است.
توزیع الكل بوسیله شركت های پخشِ مورد تائید وزارت بهداشت
وی افزود: توزیع الكل بوسیله شبكه های توزیع و شركت های پخش مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در حال انجام می باشد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: استانداران نیز به موازات مركز، جلسات ویژه ای را با تولیدكنندگان استانی خود از قبیل كارگاه های تولیدی و واحدهای صنعتی پوشاك برگزار خواهند كرد تا از تمامی ظرفیت های كشور بتوان برای تامین مایحتاج این روزهای مردم و كادر درمانی كشور استفاده نمود.


منبع:

1398/12/19
21:05:38
5.0 / 5
3357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور